event burgee venue burgee

2017 P & B Northants Youth Series

Hollowell Sailing Club

Results as of July 7, 2017

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser Laser Radial 198879 1139 Andrew Sturt   Hollowell (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Laser Feva XL 6 1240 Ellen Morley Hazel McDonnell Hollowell (3.0) 2.0 3.0 8.0 5.0
3rd Laser Laser Radial 159230 1139 Charlie Sleet   Cransley 2.0 3.0 (5.0) 10.0 5.0
4th Laser Laser 4.7 206715 1200 Jack Graham-Troll   Banbury (4.0) 4.0 2.0 10.0 6.0
5th Laser Laser Radial 6 1139 Damian Mercer   Hollowell 6.0 (7.0) 4.0 17.0 10.0
6th Laser Laser Radial 189068 1139 Henry Avery   Hollowell 5.0 5.0 (10.0 DNC) 20.0 10.0
7th Laser Laser Radial X 1139 Jacob Owen   Pitsford (7.0) 6.0 6.0 19.0 12.0
8th Laser Laser Radial Rooster 1139 Abigail Hadden   Cransley 8.0 (9.0) 7.0 24.0 15.0
9th Laser RS200 1275 1047 Georgia Dunkley J McMillan Hollowell 9.0 8.0 (10.0 DNC) 27.0 17.0

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Slow Optimist 5534 1665 Felicity Syme   Banbury (6.0) 2.0 1.0 9.0 3.0
2nd Slow RS Tera 3262 1432 Imogen Wade   Northampton 2.0 1.0 (3.0) 6.0 3.0
3rd Slow Optimist 5047 1665 Susie Syme   Banbury (5.0) 4.0 2.0 11.0 6.0
4th Slow RS Tera 2986 1432 Adam Larr   Northampton 3.0 3.0 (8.0 DNC) 14.0 6.0
5th Slow RS QBa 0 1347 Stella Gent   Northampton 1.0 7.0 DNS (8.0 DNC) 16.0 8.0
6th Slow RS Tera 2987 1432 Thoms Humphrey   Northampton 4.0 (5.0) 5.0 14.0 9.0
7th Slow Optomist 5039 1665 Zara Avery   Hollowell (7.0) 6.0 4.0 17.0 10.0

Topper Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Topper Topper 22789 1347 Daniel O'Toole   Banbury 1.0 (3.0) 1.0 5.0 2.0
2nd Topper Topper 41619 1347 Charlie Guyet   Cransley (4.0) 1.0 3.0 8.0 4.0
3rd Topper Topper 45656 1347 Abigail Larr   Northampton 2.0 2.0 (9.0) 13.0 4.0
4th Topper Topper 45991 1347 Keiran Bray   Banbury (5.0) 5.0 2.0 12.0 7.0
5th Topper Topper 31767 1347 Toby Atherton   Banbury 3.0 (6.0) 5.0 14.0 8.0
6th Topper Topper 47739 1347 Euan McMillan   Hollowell 7.0 (8.0) 4.0 19.0 11.0
7th Topper Topper 47388 1400 Aimee Bray   Banbury (10.0) 4.0 8.0 22.0 12.0
8th Topper Topper 27394 1347 Sam Byrd   Northampton (8.0) 7.0 6.0 21.0 13.0
9th Topper Topper 8285 1347 Declan Bell   Cransley (9.0) 9.0 7.0 25.0 16.0
10th Topper Topper 46921 1347 James Dunkley   Hollowell 6.0 12.0 DNF (13.0 DNC) 31.0 18.0
11th Topper Topper 47219 1347 Thomas Regan   Hollowell (11.0) 10.0 10.0 31.0 20.0
12th Topper Topper 31898 1347 Leonardo Smith   Hollowell 12.0 DNS 12.0 DNS (13.0 DNC) 37.0 24.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Laser Radial 198879 1139 Andrew Sturt   Hollowell   40.27 3 0.35.31 1.0
2 Laser Laser Radial 159230 1139 Charlie Sleet   Cransley   48.47 3 0.42.50 2.0
3 Laser Feva XL 6 1240 Ellen Morley Hazel McDonnell Hollowell   57.18 3 0.46.13 3.0
4 Laser Laser 4.7 206715 1200 Jack Graham-Troll   Banbury   58.48 3 0.49.00 4.0
5 Laser Laser Radial 189068 1139 Henry Avery   Hollowell   56.07 3 0.49.16 5.0
6 Laser Laser Radial 6 1139 Damian Mercer   Hollowell   57.51 3 0.50.47 6.0
7 Laser Laser Radial X 1139 Jacob Owen   Pitsford   58.31 3 0.51.23 7.0
8 Laser Laser Radial Rooster 1139 Abigail Hadden   Cransley   58.43 3 0.51.33 8.0
9 Laser RS200 1275 1047 Georgia Dunkley J McMillan Hollowell   56.11 3 0.53.40 9.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Laser Radial 198879 1139 Andrew Sturt   Hollowell   33.44 3 0.29.37 1.0
2 Laser Feva XL 6 1240 Ellen Morley Hazel McDonnell Hollowell   36.53 3 0.29.45 2.0
3 Laser Laser Radial 159230 1139 Charlie Sleet   Cransley   37.40 3 0.33.04 3.0
4 Laser Laser 4.7 206715 1200 Jack Graham-Troll   Banbury   40.26 3 0.33.42 4.0
5 Laser Laser Radial 189068 1139 Henry Avery   Hollowell   39.04 3 0.34.18 5.0
6 Laser Laser Radial X 1139 Jacob Owen   Pitsford   41.06 3 0.36.05 6.0
7 Laser Laser Radial 6 1139 Damian Mercer   Hollowell   41.22 3 0.36.19 7.0
8 Laser RS200 1275 1047 Georgia Dunkley J McMillan Hollowell   38.26 3 0.36.42 8.0
9 Laser Laser Radial Rooster 1139 Abigail Hadden   Cransley   44.19 3 0.38.55 9.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Laser Radial 198879 1139 Andrew Sturt   Hollowell   9.06 1 0.07.59 1.0
2 Laser Laser 4.7 206715 1200 Jack Graham-Troll   Banbury   10.10 1 0.08.28 2.0
3 Laser Feva XL 6 1240 Ellen Morley Hazel McDonnell Hollowell   11.24 1 0.09.12 3.0
4 Laser Laser Radial 6 1139 Damian Mercer   Hollowell   11.07 1 0.09.46 4.0
5 Laser Laser Radial 159230 1139 Charlie Sleet   Cransley   11.37 1 0.10.12 5.0
6 Laser Laser Radial X 1139 Jacob Owen   Pitsford   12.57 1 0.11.22 6.0
7 Laser Laser Radial Rooster 1139 Abigail Hadden   Cransley   13.47 1 0.12.06 7.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow RS QBa 0 1347 Stella Gent   Northampton   38.13 2 0.28.22 1.0
2 Slow RS Tera 3262 1432 Imogen Wade   Northampton   43.18 2 0.30.14 2.0
3 Slow RS Tera 2986 1432 Adam Larr   Northampton   44.47 2 0.31.16 3.0
4 Slow RS Tera 2987 1432 Thoms Humphrey   Northampton   45.36 2 0.31.51 4.0
5 Slow Optimist 5047 1665 Susie Syme   Banbury   53.15 2 0.31.59 5.0
6 Slow Optimist 5534 1665 Felicity Syme   Banbury   58.47 2 0.35.18 6.0
7 Slow Optomist 5039 1665 Zara Avery   Hollowell   59.05 2 0.35.29 7.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow RS Tera 3262 1432 Imogen Wade   Northampton   31.09 2 0.21.45 1.0
2 Slow Optimist 5534 1665 Felicity Syme   Banbury   36.51 2 0.22.08 2.0
3 Slow RS Tera 2986 1432 Adam Larr   Northampton   31.57 2 0.22.19 3.0
4 Slow Optimist 5047 1665 Susie Syme   Banbury   39.18 2 0.23.36 4.0
5 Slow RS Tera 2987 1432 Thoms Humphrey   Northampton   35.49 2 0.25.01 5.0
6 Slow Optomist 5039 1665 Zara Avery   Hollowell   42.30 2 0.25.32 6.0
7 Slow RS QBa 0 1347 Stella Gent   Northampton   DNS 3   7.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Optimist 5534 1665 Felicity Syme   Banbury   16.50 1 0.10.07 1.0
2 Slow Optimist 5047 1665 Susie Syme   Banbury   17.35 1 0.10.34 2.0
3 Slow RS Tera 3262 1432 Imogen Wade   Northampton   15.10 1 0.10.35 3.0
4 Slow Optomist 5039 1665 Zara Avery   Hollowell   18.51 1 0.11.19 4.0
5 Slow RS Tera 2987 1432 Thoms Humphrey   Northampton   21.22 1 0.14.55 5.0

R1 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Topper 22789 1347 Daniel O'Toole   Banbury   35.33 2 0.26.24 1.0
2 Topper Topper 45656 1347 Abigail Larr   Northampton   37.25 2 0.27.47 2.0
3 Topper Topper 31767 1347 Toby Atherton   Banbury   37.39 2 0.27.57 3.0
4 Topper Topper 41619 1347 Charlie Guyet   Cransley   37.48 2 0.28.04 4.0
5 Topper Topper 45991 1347 Keiran Bray   Banbury   38.04 2 0.28.16 5.0
6 Topper Topper 46921 1347 James Dunkley   Hollowell   38.22 2 0.28.29 6.0
7 Topper Topper 47739 1347 Euan McMillan   Hollowell   38.49 2 0.28.49 7.0
8 Topper Topper 27394 1347 Sam Byrd   Northampton   39.00 2 0.28.57 8.0
9 Topper Topper 8285 1347 Declan Bell   Cransley   39.39 2 0.29.26 9.0
10 Topper Topper 47388 1400 Aimee Bray   Banbury   44.08 2 0.31.31 10.0
11 Topper Topper 47219 1347 Thomas Regan   Hollowell   56.43 2 0.42.06 11.0
12 Topper Topper 31898 1347 Leonardo Smith   Hollowell   DNS 3   12.0

R2 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Topper 41619 1347 Charlie Guyet   Cransley   29.06 2 0.32.24 1.0
2 Topper Topper 45656 1347 Abigail Larr   Northampton   29.29 2 0.32.50 2.0
3 Topper Topper 22789 1347 Daniel O'Toole   Banbury   45.33 3 0.33.49 3.0
4 Topper Topper 47388 1400 Aimee Bray   Banbury   31.49 2 0.34.05 4.0
5 Topper Topper 45991 1347 Keiran Bray   Banbury   30.52 2 0.34.22 5.0
6 Topper Topper 31767 1347 Toby Atherton   Banbury   31.28 2 0.35.02 6.0
7 Topper Topper 27394 1347 Sam Byrd   Northampton   32.34 2 0.36.16 7.0
8 Topper Topper 47739 1347 Euan McMillan   Hollowell   34.16 2 0.38.10 8.0
9 Topper Topper 8285 1347 Declan Bell   Cransley   34.42 2 0.38.38 9.0
10 Topper Topper 47219 1347 Thomas Regan   Hollowell   29.07 1 1.04.51 10.0
11 Topper Topper 46921 1347 James Dunkley   Hollowell   DNF 3   12.0
11 Topper Topper 31898 1347 Leonardo Smith   Hollowell   DNS 3   12.0

R3 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo RYA PY HelmName CrewName Club Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper Topper 22789 1347 Daniel O'Toole   Banbury   11.03 1 0.08.12 1.0
2 Topper Topper 45991 1347 Keiran Bray   Banbury   12.10 1 0.09.02 2.0
3 Topper Topper 41619 1347 Charlie Guyet   Cransley   12.28 1 0.09.15 3.0
4 Topper Topper 47739 1347 Euan McMillan   Hollowell   12.57 1 0.09.37 4.0
5 Topper Topper 31767 1347 Toby Atherton   Banbury   13.03 1 0.09.41 5.0
6 Topper Topper 27394 1347 Sam Byrd   Northampton   14.26 1 0.10.43 6.0
7 Topper Topper 8285 1347 Declan Bell   Cransley   15.05 1 0.11.12 7.0
8 Topper Topper 47388 1400 Aimee Bray   Banbury   17.32 1 0.12.31 8.0
9 Topper Topper 45656 1347 Abigail Larr   Northampton   17.11 1 0.12.45 9.0
10 Topper Topper 47219 1347 Thomas Regan   Hollowell   21.16 1 0.15.47 10.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com