event burgee venue burgee

Rita Richardson Pursuit

Hollowell Sailing Club

Results as of April 2, 2017

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen Playle 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 8.0 6.0
2nd VM G (PY) Solo SOLO 5580 1143 Keith Lancaster   3.0 (5.0) 3.0 2.0 3.0 16.0 11.0
3rd F B (+15%) Symmetric WAYFARER 10855 1102 Angie Grimes Gerry Burnham (4.0) 1.0 4.0 3.0 4.0 16.0 12.0
4th VM S (+10%) Symmetric WAYFARER 10797 1102 Larissa Barker Charles Brett 2.0 4.0 1.0 (14.0) 7.0 28.0 14.0
5th M G (PY) Asymmetric RS 400 1313 942 Rob Dunkley Henry Avery (13.0) 3.0 7.0 4.0 1.0 28.0 15.0
6th F G (PY) Laser LASER 1135601 1097 Alison Linnell   5.0 6.0 6.0 6.0 (13.0) 36.0 23.0
7th M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1132 Barny Creaser   6.0 (11.0) 8.0 8.0 5.0 38.0 27.0
8th M S (+10%) Solo SOLO 3902 1143 Karl Inchley   7.0 (14.0) 12.0 10.0 6.0 49.0 35.0
9th M S (+10%) Solo SOLO 5141 1143 Anthony Stevens   11.0 (13.0) 9.0 7.0 9.0 49.0 36.0
11th M B (+15%) Single Hander SUPERNOVA 1008 1075 Norman Carter   10.0 8.0 11.0 9.0 (26.0 DNC) 64.0 38.0
10th VL G (PY) Laser LASER 154537 1097 Mary Mallard   (12.0) 10.0 5.0 12.0 11.0 50.0 38.0
12th M S (+10%) Asymmetric RS 400 1222 942 Mark Hope Lyn / Paula (15.0) 12.0 14.0 11.0 12.0 64.0 49.0
13th M S (+10%) Symmetric WAYFARER 10937 1102 David Harris Sue Prowse (26.0 DNC) 7.0 16.0 17.0 10.0 76.0 50.0
14th M S (+10%) Symmetric KESTREL 1496 1035 Tony Everard Nicky Frost 9.0 (15.0) 13.0 15.0 14.0 66.0 51.0
15th VM G (PY) Laser LASER 171918 1097 Ian Clark   (26.0 DNC) 26.0 DNC 10.0 5.0 18.0 DNF 85.0 59.0
16th M S (+10%) Laser LASER RADIAL 179654 1139 Simon Bickers   8.0 9.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 95.0 69.0
17th VM S (+10%) Solo SOLO 4264 1143 Will Buckland   (26.0 DNC) 26.0 DNC 15.0 16.0 15.0 98.0 72.0
18th VM S (+10%) Asymmetric RS 200 499 1047 Brian Atkins Jane Coverdale (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 13.0 8.0 99.0 73.0
19th M S (+10%) Asymmetric RS 400 433 942 Sam Wilford Andrew Wilford 14.0 16.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 108.0 82.0
21st M B (+15%) Solo SOLO 3149 1143 New Member   (26.0 DNC) 26.0 DNC 18.0 18.0 26.0 DNC 114.0 88.0
20th VM B (+15%) Symmetric GP14 13544 1133 Stewart Elder Gill Creaser (26.0 DNC) 26.0 DNC 17.0 19.0 26.0 DNC 114.0 88.0
22nd F B (+15%) Laser LASER RADIAL 176824 1139 Rachel McDonnell   (26.0 DNC) 26.0 DNC 21.0 DSQ 20.0 26.0 DNC 119.0 93.0
23rd JB B (+15%) Single Hander TOPPER 29635 1347 Thomas Regan   (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 16.0 120.0 94.0
24th VM B (+15%) Asymmetric RS VISION 933 1128 John Faulkner   (26.0 DNC) 26.0 DNC 19.0 26.0 DNC 26.0 DNC 123.0 97.0
25th M G (PY) Laser LASER 2 1097 Andy Baker   (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 22.0 DNF 26.0 DNC 126.0 100.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen Playle 1 1.0
2 VM S (+10%) Symmetric WAYFARER 10797 1102 Larissa Barker Charles Brett 2 2.0
3 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1143 Keith Lancaster   3 3.0
4 F B (+15%) Symmetric WAYFARER 10855 1102 Angie Grimes Gerry Burnham 4 4.0
5 F G (PY) Laser LASER 1135601 1097 Alison Linnell   5 5.0
6 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1132 Barny Creaser   6 6.0
7 M S (+10%) Solo SOLO 3902 1143 Karl Inchley   7 7.0
8 M S (+10%) Laser LASER RADIAL 179654 1139 Simon Bickers   8 8.0
9 M S (+10%) Symmetric KESTREL 1496 1035 Tony Everard Nicky Frost 9 9.0
10 M B (+15%) Single Hander SUPERNOVA 1008 1075 Norman Carter   10 10.0
11 M S (+10%) Solo SOLO 5141 1143 Anthony Stevens   11 11.0
12 VL G (PY) Laser LASER 154537 1097 Mary Mallard   12 12.0
13 M G (PY) Asymmetric RS 400 1313 942 Rob Dunkley Henry Avery 13 13.0
14 M S (+10%) Asymmetric RS 400 433 942 Sam Wilford Andrew Wilford 14 14.0
15 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1222 942 Mark Hope Lyn / Paula 15 15.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 F B (+15%) Symmetric WAYFARER 10855 1102 Angie Grimes Gerry Burnham 1 1.0
2 VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen Playle 2 2.0
3 M G (PY) Asymmetric RS 400 1313 942 Rob Dunkley Henry Avery 3 3.0
4 VM S (+10%) Symmetric WAYFARER 10797 1102 Larissa Barker Charles Brett 4 4.0
5 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1143 Keith Lancaster   5 5.0
6 F G (PY) Laser LASER 1135601 1097 Alison Linnell   6 6.0
7 M S (+10%) Symmetric WAYFARER 10937 1102 David Harris Sue Prowse 7 7.0
8 M B (+15%) Single Hander SUPERNOVA 1008 1075 Norman Carter   8 8.0
9 M S (+10%) Laser LASER RADIAL 179654 1139 Simon Bickers   9 9.0
10 VL G (PY) Laser LASER 154537 1097 Mary Mallard   10 10.0
11 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1132 Barny Creaser   11 11.0
12 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1222 942 Mark Hope Lyn / Paula 12 12.0
13 M S (+10%) Solo SOLO 5141 1143 Anthony Stevens   13 13.0
14 M S (+10%) Solo SOLO 3902 1143 Karl Inchley   14 14.0
15 M S (+10%) Symmetric KESTREL 1496 1035 Tony Everard Nicky Frost 15 15.0
16 M S (+10%) Asymmetric RS 400 433 942 Sam Wilford Andrew Wilford 16 16.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 VM S (+10%) Symmetric WAYFARER 10797 1102 Larissa Barker Charles Brett 1 1.0
2 VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen Playle 2 2.0
3 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1143 Keith Lancaster   3 3.0
4 F B (+15%) Symmetric WAYFARER 10855 1102 Angie Grimes Gerry Burnham 4 4.0
5 VL G (PY) Laser LASER 154537 1097 Mary Mallard   5 5.0
6 F G (PY) Laser LASER 1135601 1097 Alison Linnell   6 6.0
7 M G (PY) Asymmetric RS 400 1313 942 Rob Dunkley Henry Avery 7 7.0
8 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1132 Barny Creaser   8 8.0
9 M S (+10%) Solo SOLO 5141 1143 Anthony Stevens   9 9.0
10 VM G (PY) Laser LASER 171918 1097 Ian Clark   10 10.0
11 M B (+15%) Single Hander SUPERNOVA 1008 1075 Norman Carter   12 11.0
12 M S (+10%) Solo SOLO 3902 1143 Karl Inchley   13 12.0
13 M S (+10%) Symmetric KESTREL 1496 1035 Tony Everard Nicky Frost 14 13.0
14 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1222 942 Mark Hope Lyn / Paula 15 14.0
15 VM S (+10%) Solo SOLO 4264 1143 Will Buckland   16 15.0
16 M S (+10%) Symmetric WAYFARER 10937 1102 David Harris Sue Prowse 18 16.0
17 VM B (+15%) Symmetric GP14 13544 1133 Stewart Elder Gill Creaser 19 17.0
18 M B (+15%) Solo SOLO 3149 1143 New Member   20 18.0
19 VM B (+15%) Asymmetric RS VISION 933 1128 John Faulkner   21 19.0
20 F B (+15%) Laser LASER RADIAL 176824 1139 Rachel McDonnell   DSQ 21.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen Playle 1 1.0
2 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1143 Keith Lancaster   2 2.0
3 F B (+15%) Symmetric WAYFARER 10855 1102 Angie Grimes Gerry Burnham 3 3.0
4 M G (PY) Asymmetric RS 400 1313 942 Rob Dunkley Henry Avery 4 4.0
5 VM G (PY) Laser LASER 171918 1097 Ian Clark   5 5.0
6 F G (PY) Laser LASER 1135601 1097 Alison Linnell   6 6.0
7 M S (+10%) Solo SOLO 5141 1143 Anthony Stevens   7 7.0
8 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1132 Barny Creaser   8 8.0
9 M B (+15%) Single Hander SUPERNOVA 1008 1075 Norman Carter   9 9.0
10 M S (+10%) Solo SOLO 3902 1143 Karl Inchley   10 10.0
11 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1222 942 Mark Hope Lyn / Paula 11 11.0
12 VL G (PY) Laser LASER 154537 1097 Mary Mallard   12 12.0
13 VM S (+10%) Asymmetric RS 200 499 1047 Brian Atkins Jane Coverdale 13 13.0
14 VM S (+10%) Symmetric WAYFARER 10797 1102 Larissa Barker Charles Brett 14 14.0
15 M S (+10%) Symmetric KESTREL 1496 1035 Tony Everard Nicky Frost 15 15.0
16 VM S (+10%) Solo SOLO 4264 1143 Will Buckland   16 16.0
17 M S (+10%) Symmetric WAYFARER 10937 1102 David Harris Sue Prowse 17 17.0
18 M B (+15%) Solo SOLO 3149 1143 New Member   18 18.0
19 VM B (+15%) Symmetric GP14 13544 1133 Stewart Elder Gill Creaser 19 19.0
20 F B (+15%) Laser LASER RADIAL 176824 1139 Rachel McDonnell   20 20.0
21 M G (PY) Laser LASER 2 1097 Andy Baker   DNF 22.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 M G (PY) Asymmetric RS 400 1313 942 Rob Dunkley Henry Avery 1 1.0
2 VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen Playle 2 2.0
3 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1143 Keith Lancaster   3 3.0
4 F B (+15%) Symmetric WAYFARER 10855 1102 Angie Grimes Gerry Burnham 4 4.0
5 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1132 Barny Creaser   5 5.0
6 M S (+10%) Solo SOLO 3902 1143 Karl Inchley   6 6.0
7 VM S (+10%) Symmetric WAYFARER 10797 1102 Larissa Barker Charles Brett 7 7.0
8 VM S (+10%) Asymmetric RS 200 499 1047 Brian Atkins Jane Coverdale 8 8.0
9 M S (+10%) Solo SOLO 5141 1143 Anthony Stevens   9 9.0
10 M S (+10%) Symmetric WAYFARER 10937 1102 David Harris Sue Prowse 10 10.0
11 VL G (PY) Laser LASER 154537 1097 Mary Mallard   11 11.0
12 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1222 942 Mark Hope Lyn / Paula 12 12.0
13 F G (PY) Laser LASER 1135601 1097 Alison Linnell   13 13.0
14 M S (+10%) Symmetric KESTREL 1496 1035 Tony Everard Nicky Frost 14 14.0
15 VM S (+10%) Solo SOLO 4264 1143 Will Buckland   15 15.0
16 JB B (+15%) Single Hander TOPPER 29635 1347 Thomas Regan   16 16.0
17 VM G (PY) Laser LASER 171918 1097 Ian Clark   DNF 18.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/