event burgee venue burgee

2018 Autumn Sunday

Hollowell Sailing Club

Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st M G (PY) Asymmetric RS 400 1313 942 Rob Dunkley Angie 1.0 1.0 3.0 5.0 5.0
2nd M B (+15%) Asymmetric RS 200 844 1046 Nigel McKenna   3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
3rd JG B (+15%) Asymmetric RS FEVA XL H10 1240 Ellen Morley Hazel McDonnell 2.0 5.0 4.0 11.0 11.0
4th VM G (PY) Asymmetric RS 200 1258 1046 Mike Playle Rachel 9.0 DNC 3.0 2.0 14.0 14.0
5th M G (PY) Asymmetric RS500 547 963 Jim Berry Melissa Berry 4.0 6.0 5.0 15.0 15.0
6th M S (+10%) Asymmetric RS 400 735 942 Mark Hope Jayne 5.0 4.0 6.0 15.0 15.0
7th M G (PY) Asymmetric RS 200 1049 1046 Clive de la Fuente Family Fuente 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 25.0 25.0
8th M S (+10%) Asymmetric RS 400 433 942 Sam Wilford Andrew Wilford 9.0 DNC 7.0 9.0 DNC 25.0 25.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st M G (PY) Laser LASER 214435 1098 Mike Harding   1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd M G (PY) Laser LASER 176822 1098 Martin Hudson   6.0 3.0 1.0 10.0 10.0
3rd VM G (PY) Laser LASER 171918 1098 Ian Clark   3.0 4.0 4.0 11.0 11.0
4th M G (PY) Laser LASER 208939 1098 Simon Cray   2.0 2.0 8.0 DNC 12.0 12.0
5th JG G (PY) Laser LASER 4.7 142409 1207 Gemma McDonnell   4.0 5.0 3.0 12.0 12.0
6th M S (+10%) Laser LASER 200653 1098 Ivor McDonnell   5.0 6.0 5.0 16.0 16.0
7th M B (+15%) Laser LASER 42192 1098 Rob Watkinson   8.0 DNC 7.0 6.0 21.0 21.0

Sailboard Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 Total Nett
1st M G (PY) Sailboard WINDSURFER 15 848 Mike Playle   1.0 1.0 1.0

Topper Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 Total Nett
1st JG G (PY) Topper TOPPER 45497 1358 Rachel McDonnell   1.0 1.0 1.0

Single Hander Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st M S (+10%) Single Hander SUPERNOVA 460 1075 Pete Jackson   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd VM S (+10%) Single Hander PHANTOM 1276 999 Mike Pipes   2.0 2.0 4.0 DNC 8.0 8.0
3rd VM G (PY) Single Hander SPRINT 15 1924 927 Dave Holyoak   3.0 3.0 4.0 DNC 10.0 10.0

Solo Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st M G (PY) Solo SOLO 5191 1143 Stuart Bush   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd VM G (PY) Solo SOLO 5580 1143 Keith Lancaster   2.0 2.0 4.0 DNC 8.0 8.0
3rd M S (+10%) Solo SOLO 3583 1143 David Morley   4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 10.0 10.0

Symmetric Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Total Nett



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com