event burgee venue burgee

2021 Rita Richardson Pursuit

Hollowell Sailing Club

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName P1 P2 P3 P4 P5 Total Nett
1st M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1165 1077 Mike Harding   2.0 3.0 (6.0) 1.0 1.0 13.0 7.0
2nd M G (PY) Laser LASER 211874 1100 Lawrence Creaser   1.0 1.0 2.0 (6.0) 3.0 13.0 7.0
3rd F G (PY) Laser LASER RADIAL 202320 1147 Gemma McDonnell   3.0 2.0 1.0 (8.0) 2.0 16.0 8.0
4th M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1112 1077 Pete Jackson   5.0 (6.0) 4.0 4.0 5.0 24.0 18.0
5th M G (PY) Single Hander RS 300 442 970 Ian Brett   (16.0) 5.0 8.0 2.0 4.0 35.0 19.0
6th VM G (PY) Solo SOLO 5580 1142 Keith Lancaster   4.0 4.0 7.0 (9.0) 9.0 33.0 24.0
7th M S (+10%) Single Hander BLAZE 712 1033 Nigel McKenna   6.0 (13.0) 9.0 5.0 8.0 41.0 28.0
8th JG G (PY) Laser LASER 4.7 0 1208 Ellen Morley   11.0 (16.0) 3.0 15.0 7.0 52.0 36.0
9th M B (+15%) Single Hander PHANTOM 1379 1004 Andy Deacon   9.0 (28.0 DNC) 11.0 7.0 10.0 65.0 37.0
10th VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1147 Mary Mallard   7.0 7.0 12.0 12.0 (28.0 DNC) 66.0 38.0
11th M G (PY) Asymmetric RS 400 1098 942 Rob Dunkley Angie Dunkley 10.0 15.0 (28.0 DNC) 11.0 6.0 70.0 42.0
12th JG G (PY) Laser LASER 4.7 209980 1208 Hazel McDonnell   (15.0) 9.0 13.0 13.0 11.0 61.0 46.0
13th F G (PY) Laser LASER 4.7 198879 1208 Jenny Sturt   14.0 10.0 15.0 (18.0) 12.0 69.0 51.0
14th M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1128 Barney Creaser   8.0 8.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 14.0 86.0 58.0
15th VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen , Ivor (28.0 DNC) 28.0 DNC 5.0 3.0 28.0 DNC 92.0 64.0
16th M S (+10%) Solo SOLO 4602 1142 Karl Inchley   12.0 14.0 (28.0 DNC) 14.0 28.0 DNC 96.0 68.0
17th M S (+10%) Double Hander ENTERPRISE 21625 1122 Andy Flack Anna Flack (28.0 DNC) 28.0 DNC 14.0 16.0 13.0 99.0 71.0
18th M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1128 Barney Creaser   (28.0 DNC) 28.0 DNC 10.0 10.0 28.0 DNC 104.0 76.0
19th M S (+10%) Asymmetric RS 400 1083 942 Sam Wilford Andrew Wilford 18.0 17.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 15.0 106.0 78.0
20th JB S (+10%) Laser LASER RADIAL 189068 1147 Henry Avery   13.0 11.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 108.0 80.0
21st VM S (+10%) Symmetric GP14 2910 1130 Stewart Elder Gill Creaser 19.0 18.0 (28.0 DNC) 19.0 28.0 DNC 112.0 84.0
22nd VM B (+15%) Double Hander Wanderer 1780 1150 Tony Everard Jane Coverdale 20.0 22.0 DNF (28.0 DNC) 17.0 28.0 DNC 115.0 87.0
23rd VM S (+10%) Solo SOLO 4264 1142 Will Buckland   (28.0 DNC) 12.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 124.0 96.0
24th M B (+15%) Single Hander RSCAT 14 14 926 Steve Jolly   22.0 19.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 125.0 97.0
25th M S (+10%) Asymmetric RS 400 1222 942 Mark Hope Sue Jones 17.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 129.0 101.0
26th M S (+10%) Single Hander BLAZE 538 1033 Tim Robinson   24.0 DNF 22.0 DNF (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 130.0 102.0
27th JB B (+15%) Topper TOPPER 45747 1365 Dan Deacon   21.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 133.0 105.0

P1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 M G (PY) Laser LASER 211874 1100 Lawrence Creaser   1 1.0
2 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1165 1077 Mike Harding   2 2.0
3 F G (PY) Laser LASER RADIAL 202320 1147 Gemma McDonnell   3 3.0
4 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1142 Keith Lancaster   4 4.0
5 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1112 1077 Pete Jackson   5 5.0
6 M S (+10%) Single Hander BLAZE 712 1033 Nigel McKenna   6 6.0
7 VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1147 Mary Mallard   7 7.0
8 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1128 Barney Creaser   8 8.0
9 M B (+15%) Single Hander PHANTOM 1379 1004 Andy Deacon   9 9.0
10 M G (PY) Asymmetric RS 400 1098 942 Rob Dunkley Angie Dunkley 10 10.0
11 JG G (PY) Laser LASER 4.7 0 1208 Ellen Morley   11 11.0
12 M S (+10%) Solo SOLO 4602 1142 Karl Inchley   12 12.0
13 JB S (+10%) Laser LASER RADIAL 189068 1147 Henry Avery   13 13.0
14 F G (PY) Laser LASER 4.7 198879 1208 Jenny Sturt   14 14.0
15 JG G (PY) Laser LASER 4.7 209980 1208 Hazel McDonnell   15 15.0
16 M G (PY) Single Hander RS 300 442 970 Ian Brett   16 16.0
17 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1222 942 Mark Hope Sue Jones 17 17.0
18 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1083 942 Sam Wilford Andrew Wilford 18 18.0
19 VM S (+10%) Symmetric GP14 2910 1130 Stewart Elder Gill Creaser 19 19.0
20 VM B (+15%) Double Hander Wanderer 1780 1150 Tony Everard Jane Coverdale 20 20.0
21 JB B (+15%) Topper TOPPER 45747 1365 Dan Deacon   21 21.0
22 M B (+15%) Single Hander RSCAT 14 14 926 Steve Jolly   22 22.0
23 M S (+10%) Single Hander BLAZE 538 1033 Tim Robinson   DNF 24.0

P2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 M G (PY) Laser LASER 211874 1100 Lawrence Creaser   1 1.0
2 F G (PY) Laser LASER RADIAL 202320 1147 Gemma McDonnell   2 2.0
3 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1165 1077 Mike Harding   3 3.0
4 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1142 Keith Lancaster   4 4.0
5 M G (PY) Single Hander RS 300 442 970 Ian Brett   5 5.0
6 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1112 1077 Pete Jackson   6 6.0
7 VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1147 Mary Mallard   7 7.0
8 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1128 Barney Creaser   8 8.0
9 JG G (PY) Laser LASER 4.7 209980 1208 Hazel McDonnell   9 9.0
10 F G (PY) Laser LASER 4.7 198879 1208 Jenny Sturt   10 10.0
11 JB S (+10%) Laser LASER RADIAL 189068 1147 Henry Avery   11 11.0
12 VM S (+10%) Solo SOLO 4264 1142 Will Buckland   12 12.0
13 M S (+10%) Single Hander BLAZE 712 1033 Nigel McKenna   13 13.0
14 M S (+10%) Solo SOLO 4602 1142 Karl Inchley   14 14.0
15 M G (PY) Asymmetric RS 400 1098 942 Rob Dunkley Angie Dunkley 15 15.0
16 JG G (PY) Laser LASER 4.7 0 1208 Ellen Morley   16 16.0
17 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1083 942 Sam Wilford Andrew Wilford 17 17.0
18 VM S (+10%) Symmetric GP14 2910 1130 Stewart Elder Gill Creaser 18 18.0
19 M B (+15%) Single Hander RSCAT 14 14 926 Steve Jolly   19 19.0
20 VM B (+15%) Double Hander Wanderer 1780 1150 Tony Everard Jane Coverdale DNF 22.0
20 M S (+10%) Single Hander BLAZE 538 1033 Tim Robinson   DNF 22.0

P3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 F G (PY) Laser LASER RADIAL 202320 1147 Gemma McDonnell   1 1.0
2 M G (PY) Laser LASER 211874 1100 Lawrence Creaser   2 2.0
3 JG G (PY) Laser LASER 4.7 0 1208 Ellen Morley   3 3.0
4 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1112 1077 Pete Jackson   4 4.0
5 VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen , Ivor 5 5.0
6 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1165 1077 Mike Harding   6 6.0
7 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1142 Keith Lancaster   7 7.0
8 M G (PY) Single Hander RS 300 442 970 Ian Brett   8 8.0
9 M S (+10%) Single Hander BLAZE 712 1033 Nigel McKenna   9 9.0
10 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1128 Barney Creaser   10 10.0
11 M B (+15%) Single Hander PHANTOM 1379 1004 Andy Deacon   11 11.0
12 VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1147 Mary Mallard   12 12.0
13 JG G (PY) Laser LASER 4.7 209980 1208 Hazel McDonnell   13 13.0
14 M S (+10%) Double Hander ENTERPRISE 21625 1122 Andy Flack Anna Flack 14 14.0
15 F G (PY) Laser LASER 4.7 198879 1208 Jenny Sturt   15 15.0

P4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1165 1077 Mike Harding   1 1.0
2 M G (PY) Single Hander RS 300 442 970 Ian Brett   2 2.0
3 VM G (PY) Symmetric WAYFARER 10598 1102 Mike Playle Helen , Ivor 3 3.0
4 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1112 1077 Pete Jackson   4 4.0
5 M S (+10%) Single Hander BLAZE 712 1033 Nigel McKenna   5 5.0
6 M G (PY) Laser LASER 211874 1100 Lawrence Creaser   6 6.0
7 M B (+15%) Single Hander PHANTOM 1379 1004 Andy Deacon   7 7.0
8 F G (PY) Laser LASER RADIAL 202320 1147 Gemma McDonnell   8 8.0
9 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1142 Keith Lancaster   9 9.0
10 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1128 Barney Creaser   10 10.0
11 M G (PY) Asymmetric RS 400 1098 942 Rob Dunkley Angie Dunkley 11 11.0
12 VL G (PY) Laser LASER RADIAL 154837 1147 Mary Mallard   12 12.0
13 JG G (PY) Laser LASER 4.7 209980 1208 Hazel McDonnell   13 13.0
14 M S (+10%) Solo SOLO 4602 1142 Karl Inchley   14 14.0
15 JG G (PY) Laser LASER 4.7 0 1208 Ellen Morley   15 15.0
16 M S (+10%) Double Hander ENTERPRISE 21625 1122 Andy Flack Anna Flack 16 16.0
17 VM B (+15%) Double Hander Wanderer 1780 1150 Tony Everard Jane Coverdale 17 17.0
18 F G (PY) Laser LASER 4.7 198879 1208 Jenny Sturt   18 18.0
19 VM S (+10%) Symmetric GP14 2910 1130 Stewart Elder Gill Creaser 19 19.0

P5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmAgeGroup Division Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Place Points
1 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1165 1077 Mike Harding   1 1.0
2 F G (PY) Laser LASER RADIAL 202320 1147 Gemma McDonnell   2 2.0
3 M G (PY) Laser LASER 211874 1100 Lawrence Creaser   3 3.0
4 M G (PY) Single Hander RS 300 442 970 Ian Brett   4 4.0
5 M G (PY) Single Hander SUPERNOVA 1112 1077 Pete Jackson   5 5.0
6 M G (PY) Asymmetric RS 400 1098 942 Rob Dunkley Angie Dunkley 6 6.0
7 JG G (PY) Laser LASER 4.7 0 1208 Ellen Morley   7 7.0
8 M S (+10%) Single Hander BLAZE 712 1033 Nigel McKenna   8 8.0
9 VM G (PY) Solo SOLO 5580 1142 Keith Lancaster   9 9.0
10 M B (+15%) Single Hander PHANTOM 1379 1004 Andy Deacon   10 10.0
11 JG G (PY) Laser LASER 4.7 209980 1208 Hazel McDonnell   11 11.0
12 F G (PY) Laser LASER 4.7 198879 1208 Jenny Sturt   12 12.0
13 M S (+10%) Double Hander ENTERPRISE 21625 1122 Andy Flack Anna Flack 13 13.0
14 M S (+10%) Single Hander STREAKER 1923 1128 Barney Creaser   14 14.0
15 M S (+10%) Asymmetric RS 400 1083 942 Sam Wilford Andrew Wilford 15 15.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com